Pozor na prsa! Jak si vybrat podprsenku na sport?

Ráda běháte, ale sport vám znepříjemňuje bujný dekolt? Pravděpodobně máte jen nevhodnou sportovní podprsenku. Víme, jak si vybrat správný model, abyste měla z pohybu radost!

Dobře padnoucí podprsenka by měla být základem šatníku každé ženy. Nejenže se budete cítit pohodlně, ale ještě tak předejdete nemalým zdravotním rizikům. A se sportovní výbavou to platí dvojnásob – pořádná podprsenka vám zajistí pohodlí a oporu při každé aktivitě.

 Stop bolesti i ztrátě tvaru

Sportovní podprsenka se od té normální liší hlavně tím, že drží prsa pevně u těla a poskytuje jim potřebnou oporu – ňadra tak nemají možnost se hýbat nebo překážet. Není to žádná zbytečnost: při běhu se ženské prso vychýlí až o deset centimetrů a sportovní podprsenka ho dokáže udržet na místě o polovinu lépe než ta běžná! Vyhnete se tak vytahání, poškození i bolesti.

Na velikosti záleží

Mezi nejdůležitější kritéria pro správný výběr sportovní podprsenky patří jednoznačně velikost (většinou je stejná jako u té běžné) a v potaz byste měla brát i materiál a střih. Jak poznáte, že konkrétní kus dobře sedí? Vodítka jsou jasná – při správné velikosti ramínka nepadají ani se nezařezávají, prádlo nikde neplandá a poprsí je pevně usazené a dostatečně podepřené.

Sportovní podprsenku nikdy nekupujte „od oka“. Zkuste si ji, ideálně v ní chvíli zůstaňte a hýbejte se: párkrát se předkloňte, ukloňte se do stran, zahýbejte rameny a poskočte si. Tak lépe poznáte, zda vás někde nebude tlačit nebo nepříjemně dřít.

Tip: Správnou velikost poznáte tak, že pod ramínka a spodní lem bez potíží vložíte dva prsty, aniž by vás podprsenka škrtila. Nemělo by se vám tam však vejít prstů víc – v takovém případě zvolte užší obvod.

Neodbývejte se. Pro bezpečný a pohodlný sport je dobré věnovat koupi sportovní podprsenky dostatek pozornosti

Pozor na správný typ a střih

Měla byste vědět, že se sportovní podprsenky rozdělují na kompresní, které prsa „přimáčknou“ k tělu, a nekompresní – ty každé ňadro uzavřou v pevném košíčku. První zmíněné mají velikosti označené S, M, L, zatímco ty druhé jsou číslované jako běžné podprsenky. Kompresní modely většinou bývají bez zapínání, přetahují se přes hlavu a hodí se spíš pro menší poprsí a méně intenzivní sporty, jako je jóga nebo pilates.

Pro běh je příhodnější spíš první varianta, tedy nekompresní. Tyhle kousky se více podobají klasickým podprsenkám: mají košíčky, většinou zadní zapínání a nastavitelnou délku ramínek. Ocení je především ženy s větším poprsím, ale oblíbí si je všechny, které provozují náročné sporty s otřesy a dopady. Každé prso je drženo na svém místě a je tak maximálně zamezeno jeho pohybu.

Tip: Dávejte si pozor, aby vás podprsenka nezaujala jen designem nebo zajímavým střihem. Některé fitness podprsenky sice vypadají na figuríně skvěle, ale v reálu mohou být naprosto nepraktické. Pro ženy s větším poprsím rozhodně nejsou vhodné modely s jedním ramínkem nebo úplně bez nich – pohodlná jsou široká ramínka nebo střihy se zadní stranou do „X“.

I s velkým poprsím to jde bez bolesti

Obdařené ženy často nechtějí sportovat kvůli bolesti, kterou jim pohyb způsobuje. Navíc se kvůli pohupujícímu se poprsí cítí nepříjemně – prudkým pohybem se snižuje elasticita vaziva a poprsí pak ztrácí na pevnosti. Nevzdávejte se – i pro bujnější ňadra seženete kvalitní funkční prádlo, které dobře odvádí pot, je antibakteriální a rychle schne. Čím větší prsa ale máte, tím přísněji byste měla sportovní podprsenku vybírat!

Tip: Správnou oporu zjistíte tak, že uchopíte horní část jednoho ramínka a střed košíčku na stejné straně a za ramínko zatáhnete. Čím méně se vytáhne, tím lépe.

Kvalitu volte nejen na sport

Výběr vhodné podprsenky není důležitý jen z důvodu estetiky nebo prevence bolesti. Zdravotních problémů, které nošení špatného prádla způsobuje, je nečekaně hodně. Nemají-li prsa dobrou podporu, jsou hrudní kost i žebra působením gravitace vtlačovány dovnitř – deformuje se tak tvar hrudníku a to způsobuje nevolnosti a pocity na zvracení. Nevhodné a nepadnoucí kostice jsou zase příčinou nejrůznějších bulek a zánětů. Úzce spojené s nesedící podprsenkou je také špatné držení těla, které může přerůst v bolesti zad, šíje, hlavy, nebo dokonce blokády žeber.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *